Fiziksel rahatsızlıklar için doktorlara, sağlık memurlarına ihtiyaç olduğu gibi manevi rahatsızlıklar için de metafizik uzmanlarına (Hocalara) ihtiyaç vardır.

Herkesin branşı/ çalışma ve uzmanlık alanları farklıdır. Bir hekim, büyü bozmaktan anlamadığı gibi bir Hoca da hasta ameliyat etmeyi ve hatta nabız ölçmeyi bilmez. Ürdün ve Çeçenistan gibi ülkelerde Hocaların ve doktorların birlikte çalıştıkları hastahanelerin açılması, bir hastaya teşhis koyabilmek için hastanın, hem hekimin hem de hocanın denetiminden geçmesi gerektiğini gösteren faydalı uygulamalar için  basit bir örnektir.

Her müslümanın sıkıntılı durumlarda din kardeşine okuması faydalıdır ve hadislerle bu durumun caiz ve faydalı olduğu da belirtilmiştir. Ancak artıp giden çeşitli ruhsal rahatsızlıklar sebebiyle ihtiyaçtan dolayı bu işi meslek haline getirip sürekli bu ilimlerle uğraşmak herkesin yapabileceği bir şey değildir. Bu ilimlerle çalışmanın/ iştigal etmenin zaten belli şartları ve kişiye yüklediği çeşitli riskli sorumlulukları vardır. Kısaca bu ilimler halk arasında herkesin bilmediği, toplumda belli başlı kişilerin küçük yaşlarda ilgi duyup işin içine kendi ruhsal kabiliyetlerini de katarak zamanla uzmanlaştıkları ilimlerdir.

Hemen her konuda bir uzmana, ilminde yetkin bir üstada başvurmak gerektiği gibi, manevi konularda da kişinin mutklaka yardım ve destek alacağı bir uzmana başvurması gerekmektedir.

CEVAP VER